Fındık içerdiği yağ ve doymamış yağ asitleri, protein, karbonhidrat, vitaminler, mineraller, diyet lif sayesinde insan beslenmesi ve sağlığı açısından oldukça önemli et grubu yiyecekler içine girebilen bir yağlı tohumdur. Bileşiminde kolesterol yoktur. Antioksidan özelliği olan E vitaminini içerir. Kanser riskini azaltan besinler grubunda yer alır.
Fındıkta yenilebilen iç kısım, meyvenin ortalama %50’sini oluşturmaktadır. İç fındığın kimyasal bileşimi ise %2-6.5 nem, %10-24 protein, %50-73 yağ, %10-12 CHO, %1-3 selüloz, %1-3.4 küldür.Fındığın Protein İçeriği

İç fındığın protein içeriği çeşit, bakım şartları ve ekolojik faktörlere bağlı olarak %10-24 arasında, sindirilebilirliği ise %73-83 arasında değişmektedir. Fındığın protein miktarı yumurta ve tahıllardan yüksek, et ve kuru baklagillerin içerdiği miktara hemen hemen eşittir. Protein kalitesi ise yumurta et ve et ürünlerinden düşüktür.
Fındığın Karbonhidrat İçeriği

İç fındık % 10-22 arasında karbonhidrat içermektedir. Toplam şeker miktarı kuru madde de %2.8-7.9 arasındadır. Toplam şekerin %90’ı sakarozdur. Sakkaroz iç fındığa lezzet sağlar ve bazı çeşitlerde tatmayla hissedilebilecek kadar yüksek miktarda bulunmaktadır. Ayrıca nişasta kuru maddede %1-3.6 oranında bulunur.

Diyet lifi (posa) ve pektinler fındıkta %1-3 oranında bulunur. Bu bileşikler barsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerini, kalın barsak hastalıklarını, kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.Fındığın Yağ İçeriği

Fındıkta yağ miktarı bölge, iklim, toprak ve çeşidine bağlı olarak 50-73 g/100 g arasında değişmektedir. Yağların organizmada enerji sağlamalarının yanı sıra vücut ısısının korunması, dış etkenlere karşı korunma ve yağda eriyen vitaminlerin taşınması gibi önemli fonksiyonları vardır. Ayrıca yağların bileşiminde organizmada çeşitli görev ve yararları olan yağ asitleri bulunmaktadır.

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda tekli doymamış yağ asitlerinin fındık yağında bulunan yağ asitlerinin büyük çoğunluğunu oluşturduğu belirlenmiştir (% 79.5). Çoklu doymamış yağ asitleri miktarı ise fındık yağında bulunan toplam yağ asitlerinin % 12.5’ini oluşturur. Fındık yağı bileşimi üzerine yapılan çalışmalarda, bileşimce zeytinyağına benzediği ve tüm çeşitlerde de en fazla oleik yağ asidinin bulunduğu ve bunu sırasıyla linoleik, palmitik, stearik ve linolenik yağ asitlerinin izlediği belirlenmiştir. Oleik asidin yüksek oranda bulunması yağa dayanıklılık kazandırmaktadır.

Amerika'da 6 yıl süren bir araştırma sonucunda günde en az bir kere fındık yiyen veya fındık yağı kullanan insanlarda hiç kullanmayanlara göre kalp krizinden ölme riskini yarı yarıya azalttığı belirlenmiştir.

15 birey üzerinde yapılan bir araştırmada bireylere günlük 4 hafta 40 gram fındık verilmiştir. Araştırma sonucunda LDL, VLDL, trigliserid düzeylerinin düştüğü ve HDL düzeyinin yükseldiği belirlemişlerdir. Bunun sonucunda da koroner kalp hastalıklarından korunmak için yeterli ve dengeli bir program içinde fındığın yer alabileceğini, ayrıca içerdiği yüksek yağ içeriğinden dolayı enerji içeriğinin yüksek olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirmişlerdir. Fındığın Mineral Madde İçeriği

Fındık mineral madde açısından oldukça zengin bir kaynak olup %1-3.4 arasında kül içermektedir. 100 g iç fındıktaki mineral madde yoğunluğu ve erişkin bir insanın günlük mineral madde ihtiyacı göz önüne alındığında insan beslenmesinde elzem olan demir (Fe), magnezyum (Mg), bakır (Cu), mangan (Mn), potasyum (K), fosfor (P), çinko (Zn), kalsiyum (Ca) rahatça karşılanabilir. Ayrıca fındıkta bulunan tuz normal suda bulunan miktardan daha düşüktür. Fındıkta sodyum (Na)’ un düşük Mg, Ca ve K’ un yüksek olması vücutta kan basıncının düzenlenmesinde rol oynamaktadır.Fındığın Vitamin İçeriği

Fındık vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapan vitamin B1 ve vitamin B2 için iyi vitamin B6 içinse çok iyi kaynak olması yanında özellikle doğal antioksidan vitamin E bakımından bitkisel yağlardan sonra en iyi kaynaklardan birisidir.

Tübitak tarafından ülke çapında 960 okul çocuğu ile yapılan bir tarama çalışmasında çocukların %90’ ı B2, %84’ünün B6 vitamini yönünden yetersiz beslendikleri gözlenmiştir. Kan yapımı ve ruhsal sağlık açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındıkta önemli düzeyde bulunduğundan bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının beslenme sorununa pratik bir çözüm olarak düşünülebilir.

Sonuç olarak; fındık içerdiği yağ, protein, vitamin ve mineral maddeler ile beslenme ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenmek için fındığın her gün doğrudan alınması önerilmektedir.