ForumNeti

ForumNeti


2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Kağıt paralar nasıl basılır?

Ekonomi & Borsa içinde Kağıt paralar nasıl basılır? konusu , M.B, üç ayrı baskı salonunda, aynı anda 3 farklı banknot basılabiliyor. İşta paranın basım öyküsü Yeni yılda tedavüle çıkacak Türk Lirası (TL) banknotlarla birlikte, 1 Ocak 2005 tarihinden paradan 6 ...

 1. #1
  Dysthymia kullanıcısının avatarı
   offline  Remember me?
  Üyelik Tarihi
  03-04-08
  Mesaj
  5,576

  Question Kağıt paralar nasıl basılır?

  M.B, üç ayrı baskı salonunda, aynı anda 3 farklı banknot basılabiliyor. İşta paranın basım öyküsü

  Yeni yılda tedavüle çıkacak Türk Lirası (TL) banknotlarla birlikte, 1 Ocak 2005 tarihinden paradan 6 sıfır atılması ve paranın önüne “Yeni” kelimesinin eklenmesiyle başlayan süreç, bu ibarenin kaldırılmasıyla sonuçlanacak.


  Anadolu Ajansı objektiflerine açılan Merkez Bankası Banknot Matbaası’nda üzerinde filigran ve gizli görüntüleriyle gelen kağıt tabakaları, banknot halinde Emisyon Genel Müdürlüğü’ne teslim ediliyor.
  Merkez Bankası Matbaasında, üç ayrı baskı salonunda, aynı anda 3 farklı banknot basılabiliyor. Yılda 750 milyon adet banknot üretilebilen matbaada basım işlemi üzerinde filigran ve gizli görüntülerle gelen kağıt tabakalarının teslim alınmasıyla başlıyor. Filigran ve gizli görüntüleri kontrol edilen tabakaların önce arka yüzü, ardından da kabartmaların bulunduğu ön yüzleri farklı baskı makinelerinde basılıyor.  HER TABAKADA EN AZ 28 BANKNOT

  Büyüklüğüne göre her bir tabakada 28 ile 40 banknot yer alıyor. Tabaka kağıtların baskıları tamamlandıktan sonra ise seri numaraları basılıyor. Baskı sırasında sürekli kontrol edilen makinelerin yanı sıra basılan tabakalardan da belirli aralıklarla kontrolü yapılıyor. Baskıların ve makinelerin yanı sıra yine belirli aralıklarda alınan örnek banknotlar, kimya laboratuvarlarında inceleniyor.

  Baskısı tamamlanan tabakaların banknot haline gelmeden önce son durakları ise bayanların çalıştığı inceleme servisi. Her aşamada imza karşılığı teslim alınıp teslim edilen tabakalar burada tek tek kontrol ediliyor. En küçük bir kusurun bile fark edildiği serviste kadınlar hatalı tabakaları seriden çıkarıyor.

  SON OLARAK KESİM BÖLÜMÜNE...

  Ön ve arka yüzü basılan ardından seri numaralarına kavuşup, tek tek incelenen banknot tabakaları son olarak kesim bölümüne taşınıyor. Burada kesilen tabakalar, son şekillerini alarak banknota dönüşüyor. Kesimi tamamlanan paralar son olarak banknot şekliyle bir kez daha incelendikten sonra paketleniyor. Tekrar sayımı yapılan banknotlar, 100’lük desteler haline getiriliyor. Ardından her 4 deste 1 paket olarak poşetleniyor. Her 4 poşet ise balya olarak adlandırılıyor.

  Baskıdan, incelemeye oradan da kesim bölümlerine kilitli kafeslerde taşınan tabakalar kesim aşamasının ardından banknot halini alınca, her biri 250 bin banknot kapasitesine sahip özel kilitli kabinlerde depolara oradan da emisyon genel müdürlüğüne naklediliyor.


  Kaynak:vatan


  I was the one who would not abandon you
  Even in death i was the one who would not leave you
  I used my freedom to protect you
  And all the while direct you
  Do you remember me this time?
  Even in death i gave you life
  I gave you life


 2. #2
  Mysterious kullanıcısının avatarı
   offline  ForumNeti Bağımlısı
  Üyelik Tarihi
  27-11-08
  Yaş
  22
  Mesaj
  2,212

  Varsayılan

  Güzel ama oyuncak para gibi duruyor :D

  ForumNeti 2o1o


Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 26.12.08, 19:13
 2. Kağıt paranın öyküsü
  By Dysthymia in forum Genel Kültür
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 21.05.08, 14:06
 3. Kağıt Tank
  By Banned User 2 in forum Garip ve Esrarengiz Olaylar
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 17.04.08, 22:41
 4. İsmet İnönü Resimli Paralar
  By Handsofrain in forum Resim ve Fotoğraf Galerisi
  Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 14.04.08, 19:22
 5. Kağıt Bilgisayar
  By Banned User 2 in forum Garip ve Esrarengiz Olaylar
  Yanıtlar: 1
  Son Mesaj: 07.04.08, 23:09

Tags for this Thread

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •