Vücudumuzun düşmanı olan alkolün birçok sisteme olduğu gibi sindirim sistemine de çok olumsuz etkileri vardır.

Alkol sindirim sisteminizin merkezi midenizin iç yüzeyini örten mukozal tabakayı tahriş ederek gastrite, şiddetli kusmaya yol açarak midenin üst bölümü ve yemek borusunun alt bölümünde küçük yırtıklara neden olabilir; Mallory-Weiss Yırtıkları denen bu küçük yırtıklardan kanama olabilir. Bununla beraber bir mide kapağı rahatsızlığı olan reflüye sebep olur. Uzun süre alkol kullanımı özellikle B vitaminlerinin (özellikle B vitaminlerinden folik asit ve tiamin) ve diğer besinlerin emilimini engelleyebilir yani besin maddelerinden yararlanmamızı engeller. Alkol kullanımını kestiğinizde bu sorunların çoğu ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, yağlanmış veya büyümüş karaciğer ve daha ileri dönemlerde siroz, alkol hepatiti veya yemek borusu varisleri gibi sorunlar meydana getirir ki bu sorunlar ciddi sorunlardır acil tıbbi müdahale gerektirir.

Mide ve bağırsaktan emildikten sonra dolaşıma katılan alkol karaciğere gelir ve orada enzimler tarafından parçalanır. Sağlıklı bir karaciğer alkolü saatte 50 kalori oluşturacak bir hızla parçalar. Bu 30 ml viskiye eşittir. Eğer karaciğere gelen alkol bu miktardan fazla olursa, parçalanana kadar kanda kalacaktır ve kanda kaldığı sürece diğer sistemlere de zarar verecektir.

Alkol kullanımından sonraki gün ortaya çıkan baş ağrısı ve ağız kuruluğunun nedeni pek belli değildir. Olası bir neden, alkolün idrar söktürücü etkisi nedeniyle oluşan su kaybıdır. Bu, dehidratasyona (vücuttaki sıvının azalması) neden olabilir. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için dinlenmek, bol miktarda sıvı ve bir ağrı kesici almak gerekir.

Ayrıca alkoliklerde çok önemli iki hormon yani insülin ve glukagon salgılayan bunun dışında sindirim sistemi için çok önemli enzimler salgılayan pankreas da akut veya kronik pankreas iltihabı da görülebilir.

Vücudumuzdaki tüm sistemlerin düşmanı olan alkole artık pislik diyorum, vücuda bu kadar zararı olan bir maddeye başka ne denebilir ki, peki sizler (kullananlardan bahsediyorum) hala neden bu pisliği içersiniz.