Çocukluğundan bugüne hep müzikle iç içe olan ve ilk enstrumanını (piano) 8 yaşında çalmaya başlayan Irem Candar orta öğrenimini St.Michel Fransız Lisesi'nde tamamlamıştır. Ardından Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi' bölümünü Bilgi Üniversitesi'nde bitiren İrem Candar, müziğe olan ilgisini aldığı eğitimlerle güçlendirmiş; bu alanda Elizabeth Erkul (Piano), Jacqueline Çarkçı, Gül Sabar (Şan Dersleri), Mümtaz Sevinç, Ragıp Savaş (Oyunculuk Eğitimi) gibi önemli isimlerle çalışmıştır. Bir yandan aranjörlük de yapan İrem, kendi bestelerinin yanında çeşitli film müzikleri de yapmaktadır. Bunların yanında reklam müzikleri de seslendirmiştir.Aktif müzik ve sahne hayatına ise 2006 yılında 'Monopop' grubuna katılarak başlayan Irem Candar; 'Gitar' , 'Studiolive' ve iki seneye yakın zaman da 'Kemancı' da Monopop ile birlikte performans sergiledikten sonra 2008 yılında piyasaya çıkan 'Söz-Müzik Teoman' adlı albümde Teoman'ın 'Duş' şarkısına yeni bir soluk getirmiş ve dinleyenlerin beğenisini kazanmıştır. Aynı albümdeki bazı parçalara da back vokal yapan İrem Candar ile Teoman'ın yolları 2011 yılında Teoman'ın son albümü olan 'Aşk ve Gurur' da yeniden kesişmiş, albümdeki tüm kadın vokalleri seslendirmekle beraber 'Bana Öyle Bakma' isimli parçada Teoman'la yeni bir düet yapan İrem Candar bu performansıyla bir çok olumlu eleştiri almıştır.

Bunlara ek olarak 2008-2009 yılları arasında da İskender Paydaş'la Zamansız Şarkılar adlı projede solist olarak performans göstermiştir.

Son olarak 'Sony Müzik' ile bir albüm anlaşmasına imza atan İrem Candar aktif müzik hayatına iki buçuk senelik hazırlık sonunda yakında piyasaya çıkması beklenen ilk albümüyle devam etmesi beklenmektedir.

Bu süreçte bir de İskender Paydaş'ın 'Zamansız Şarkılar' isimli son albümünde Kar Beyaz adlı şarkıyı seslendirmiştir.