Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti . Büyük Usta Halit Akçatepe'nin ardından neler söylendi?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti . Büyük Usta Halit Akçatepe'nin ardından neler söylendi?  Türk sinemasının efsanelerinden olan 'Hababam Sınıfı'ndan bir kişi daha eksildi. 'Güdük Necmi' tiplemesiyle adını sinema tarihine altın harflerle yazdıran Halit Akçatepe'yi kaybettik.

  Halit Akçatepe (Güdük Necmi)

  1 Ocak 1938 - 31 Mart 2017

  AYŞEN GRUDA:

  Çok ani duydum. O kadar üzgünüm ki anlatamam. Çok uzun yıllardır arkadaşım. Aynı evde oturduğum arkadaşımı kaybettim. Bu ekol yavaş yavaş bitiyor. Gençlere bu ekole dikkat etmelerini ve onlardan feyz almalarını rica ediyorum. Türk milletinin değerli bir ismiydi, başımız sağolsun.

  MEHMET ALİ ERBİL:

  Oyunculuğu, disiplini ondan feyz alarak öğrendim. Böyle bir sanatçıdan öğrendiğim her şey için inanılmaz mutluyum. Onu kaybettiğim için çok üzgünüm. Türk halkı onun değerini biliyordu. Hepimizin başı sağolsun. Ertem Eğilmez'i de çok iyi biliyordum. Onlar yeri doldurulamayacak isimler. Türk ulusunun başı sağolsun.

  SELDA ALKOR:

  Halit'in benim kalbimde ayrı bir yeri var. Benim için çok özeldi. Maalesef gidiyor hepsi... Ben aramızdan ayrılan bu gibi isimlere ölmüş gözüyle bakamıyorum. Bazen içimden bir ses 'Şunu bir arayayım da, ne yapıyor sorayım' diyor. O kadar kabullenemiyorum ki, çok sevdiğimiz bir insandı. Nurlar içinde yatar inşallah…

  HÜLYA KOÇYİĞİT:

  Bütün sinema sevenler çok sarsıldık. Halit Abi kahkahalarıyla anımsayacağımız bir arkadaşımız. Çok önemli bir aktör. Türkiye'de herkesin sevgisini kazanmış, birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğum bir insan. Ne yazık ki Türk sineması peşi peşine çok kan kaybediyor. Maalesef o çok sevdiğimiz filmlerin yönetmenleri, oyuncuları birer birer aramızdan ayrılıyor. Halit Akçatepe dünyasını değiştirdi ama aramızdan ayrılmadı. Daha nice nesiller onu tanıyarak büyüyecek. Halit Abi, hiçbir zaman hiçbir sıkıntısını paylaşmazdı. Kendi kendine sorunlarının üstesinden gelirdi. Yaşını sorduğumuzda hiçbir zaman kabul etmezdi. Hayat acımasız. Hiç ummadığınız anda alıyor sizi.

  ATİLLA DORSAY:

  Türk sinemasına gelmiş geçmiş en güler yüzlü oyunculardandı. Ertem Eğilmez'in onu seçtiği koruduğu ve onu bugünkü şöhretine kavuşturduğu bilinir. Canım Kardeşim'de Tarık ile başrolü üstlendi ve onun karşısında hiç eğik durmadı. Tabii biz onu en çok Güdük Necmi karakteri ile hatırlıyoruz. Hiç silinmedi, kendisini hep gösterdi. Çok sevilen bir oyuncuydu. İşte böyle bir insan... Düşününce bile insanın içinden ağlamak geliyor. Son 1-1,5 yıldır kimseyi kabul etmeden felçli bir şekilde yatıyordu. Gidemedik, ziyaret edemedik. Gidenlerin arkasından konuşuyoruz böyle...

  TÜRKAN ŞORAY

  Gerçek ağabeyimi kaybetmiş gibi üzüldüm. Hepimizin başı sağolsun.

  FİLİZ AKIN

  Sanatçı Filiz Akın, Akçatepe ile en son Ertem Eğilmez'in "Tatlı Dillim" filminde çalıştıklarını hatırlatarak, "Sonra da festivallerde görüştüğümüz oldu. Hep olumlu, sevgi dolu, hep neşe veren, hiç yaşlanmayan biri gibiydi. Çok sevilen bir büyük usta daha gitti. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

  PERİHAN SAVAŞ

  Perihan Savaş ise sanatçının akıllarda yer edinen "Güdük Necmi" karakterine atıfta bulunarak, "Güdük Necmimizi kaybettik. Çok üzgünüm. Çok iyi bir insan, çok değerli bir sanatçımızdı. Türk Sineması’na çok şey kattı. Hepimizin başı sağ olsun." diye konuştu.

  MÜJDAT GEZEN

  60 yıllık arkadaşım Halit. Annesiyle babasıyla üçümüz birlikte çalıştık. Birlikte ortak tiyatro yaptık, filmlerde oynadık. Biz komşuyduk. Cihangir’de evlerimiz yan yanıydı. Ne diyeyim, söyleyecek bir şey yok. Biraz önce kızıyla konuştum. Karacaahmet’te uğurlayacağız.
İşleniyor...
X