Duyuru

Collapse
No announcement yet.

FTP Nedir ? Nasıl Bağlanılır ?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • FTP Nedir ? Nasıl Bağlanılır ?

  Bu dersimizde FTP (File Transfer Protocol) nedir, nasıl kullanılır, onu öğrenelim.  FTP nedir, ilk önce bundan başlayalım

  FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli-aynı anda (on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.Yani teknik olarak bakmazsak dosya transfer sistemi olarakda adlandırılır.

  Peki Web Sitenizin FTP'sine nasıl erişebilirsiniz?

  Yeni arkadaşlarımız için her zaman sorun FTP'ye erişmektir.FTP'ye erişimi çeşitli yazılımlar ile yapmanız işlerinizi dahada kolaylaştırcaktır.Günümüzde bana göre en iyi FTP yazılımlarından biri ve kendi kullandığım FTP yazılımı FileZilla programıdır.Kurulumu ve kullanımı basit bir programdır.

  FTP'nize erişebilmek için hosting sağlayıcınızdan size gönderilen bilgiler gereklidir.Bunlar olduğu taktirde bağlantınızı yapabilirsiniz.Hemen sizlerle FileZilla programı ile bir bağlantı gerçekleştirelim.

  Bu şekilde web sitenizin FTP'sine bağlanabilirsiniz.
İşleniyor...
X