3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor
    Saygınlık Gücü
    123

Varsayılan Kolanın tadı neden farklılaşır?

Bilim dünyası cevabı en çok merak edilen sorulardan birine daha yanıt buldu

VATAN DIŞ HABERLER

Neden kolanın tadı pet şişede, cam şişede ve teneke kutuda farklı oluyor? En kaliteli kola küçük şişe kola mı?

Cevap: Evet en saf kola cam şişedeki kola... Çünkü diğer seçeneklerde plastik ve tenekede bulunan kimyasallarla kola içindeki kimyasallar küçük de olsa etkileşime giriyor ve bu durum tadın değişmesine sebep oluyor.

Coca-cola yetkilileri nasıl satılırsa satılsın her tür kolanın aynı kola olduğunu belirtiyor. Tercihin şahısların tad algısına göre değştiğini, yöntemin her formda aynı şekilde olduğunu belirtiyorlar. Bir çok insan cam şise içinde ya da buzla servis edilmesinin tadına etkili olduğu daha lezzetli olduğu kanısında. Teneke kutu, plastik ya da cam şişede farklı olduğunu kanısı psikolojik algı nedenleriyle farklılaşıyor.

Instutite of Food Technologists üyesi Sara Risch, üretim formülünün her üründe aynı olduğunu fakat sözkonusu farklılığın bazı nedenlere dayanabileceğini açıklıyor. Örneğin teneke kutularda polimer dolayısıyla lezzetin bir parça emilim gösterebileceğini, plastikteki Asetaldehit maddesinin tada karışabileceğini bu tür kimyasal etkileşimlerin bir parça da olsa farklılık yaratma ihtimali olduğunu belirtiyor.

Kolanın tadını en çok değiştirmeden koruyan şeklinin cam şişe olduğu ortada. Fakat ürünün ışık altında ya da rafta bekleme süresi de aynı oranda tadına etki eden etmenlerden.

I was the one who would not abandon you
    Even in death i was the one who would not leave you
    I used my freedom to protect you
    And all the while direct you
    Do you remember me this time?
    Even in death i gave you life
    I gave you life

Saygınlık Gücü
    13

yeterki kola olsun farketmez cam teneke :) faydalı paylaşım eline sağlık
    Geçen gün aklıma geldi ben ne zamandır bi yerimi incitmedim ya da bi yerim kanayıp kabuk bağlamadı ve ben o kabuğu sökmenin zevkine ne zamandır varamıyomuşum haberim yok. Demek ki insanın vücudu kabuk bağlamayı bırakınca yüreği kabuk bağlıyo ve buna büyümek olgunlaşmak diyorlar yazık çok yazık

Saygınlık Gücü
    15

Benim merak ettiğim Coca-Cola,Pepsi,Cola Turka'nın tadları neden birbirinden farklı?
    Sil baştan başlamak gerek bazen.