5 sonuçtan 1 --- 5 arası gösteriliyor
    Saygınlık Gücü
    34

Varsayılan Karışık Temel Fıkraları

Temel savaşta yanında 10 arkadaşlarıyla esir düşmüş. İlk gün işkence sonunda ekipten 5'i bülbül gibi şakımışlar.İkinci gün 3 kişi daha dayanamamış itiraf etmiş^.Üçüncü gün sonunda bir tek Temel kalmış.Dördüncü gün işkencenin dozu artmış Temel'den çıt yok.Beşinci gün iyice işkence ağırlaşmış Temel yine aynı.
    İki hafta sonra Temel'i kaldığı hücrede izlemeye karar vermişler.
    Bizim Temel hem kafayı duvara vurmakta hem de söylenmekteymiş:
    -Hatırla...hatırla...hatırla..

temel bir gün hastaneye gitmiş. bir bakmış ki köşede bir adamcağız hüngür hüngür ağlıyor.
    Temel sormuş:
    - Ula uşağum niye ağlayısun?
    Adam elindeki dört parmağı göstererek
    - Kan tahlili yaptırmaya geldim parmağımı kestiler
    demiş.
    Bu sefer Temel ağlamaya başlamış adam sormuş
    - Peki sen niye ağlıyorsun?
    Temel de
    - Ula uşağum ben de buraya idrar tahlili yaptırmaya geldum

Temel'in kotu huylarindan biri de her sabah uyanir uyanmaz, gok gurultusu kadar yuksek sesle gaz cikartmakmis.
    Karisi Fadime de bu densizlige pek icerler, "Cozu cikasu heruf, ha pir sabah poyle fosururken, tum pagursaklarun donuna dokulsun da cor cununi" dermis.
    Derken, Kurban bayraminin ikinci sabahi, Fadime mutfakta kurban etlerini ayiklarken ve Temel hala uyurken, Temel'i yola getirme niyetiyle, bir gun once kurban olarak kestikleri kocun barsaklarini toparlayip bir guzelce Temel'in donunun icine koymus!
    Az sonra Temel uyannca, adeti uzere, keyifle ve gok gumburtusu timsali, gaz atinca bir de bakmis ki tum barsaklari donunun icinde.
    saskinlik ve korku ile rengi benzi atmis akli ucup gitmis.
    Temel, Bir muddet sonra kendine gelmis kalkip tuvalete gitmis epey zaman sonra, sararmis yuzunden soguk terler damlayarak bitap yorgun bir halde mutfaga gelen Temel;
    -"Hacan dedigun oldi be Fadime, fosururken tum pagirsaklarum donuma dokuldu da" dediginde,
    Fadime:
    -"Oh olsun, ama pagirsaklarun cikarken canun da pek yanmistur be Temel'im" diyerekten gonlunu almaya calisirken;
    Temel yanitlamis hemen :
    - Yok be Fadime, ha cikarken acumadi da, geri sokarken az kalsun ceberidum.

Temel yolda giderken bir anlık dalgınlık sonucu karşı yönden gelen bir arabayla çarpışmış.
    Hemen arabadan çıkan Temel karşı aracın sürücüsünü kontrol etmiş.
    - Geçmiş olsun kardeş birşeyin yoktur umarım.
    diyerek karşı tarafın sürücüsünü teselli etmiş.
    Bu arada arabasının torpidosundan küçük bir şişe viski alıp diğer sürücüye uzatmış
    - İç kardeş rahatlarsın.
    demiş.
    Karşı aracın sürücüsü teşekkür ederek bir iki yudum almış sonra Temel'e.
    - Sen içmiyormusun kardeş.
    demiş Temel de
    - Ben polisler gelip rapor tuttuktan sonra içeceğim.

İstanbul'un Belediye Otobüsleri malüm.Ağzına kadar kalabalık olur. Birgün Otobüs durağında insanlar sıra ile Otobüs'ün gelmesini bekliyorlardı. Birinci sırada dar etekli bir kadın,ikinci sırada ise Temel uşağı vardı. Otobüs geldi. Dar etekli kadın otobüs merdivenine ayağını attı.Ne varki eteği dar olduğu için bir türlü binemedi.Elini arkaya atıp bir düğme çözdü. Yine denedi olmadı.Bir düğme daha yine yok.Herkes bağırıp çağırırken,Temel kadını kucakladığı gibi otobüsün bir köşesine bıraktı. Otobüs hareket ettikten beş dakika sonra kadın Temel'in yanına gelerek;
    Kadın:
    - Beyfendi,sen benim kocam mısın da beni kucaklıyorsun?
    Temel:
    - Ula,Sen penim karım mısın da ki saattir penim pantalonum düğmelerini açaysun.

Zamanın en büyük Mafya babası Çok ağır bir suçtan yargılanmaktadır ve idamı istenmektedir. Jüri üyelerinin içinde Temel de vardır. Mafyanın adamları mahkemeden önce Temeli bir kenara çekerler ve şöyle derler:
    -"Temel ne yap et Babanın idam kararını müebbet'e çevir yoksa bu senin sonun olur" derler!!!
    Temel'in içine korku düşmüştür:
    -"Acep ne yapsam da bu adamı kurtarsam"
    diye düşünür. Dava başlar günlerce devam eder ve nihayet Jüri üyeleri karar vermek üzere odalarına geçerler. Aradan uzun bir süre geçtikten sonra jüri geri gelir ve kararını okur:
    -"Müebbet hapis" derler.
    Bunu duyan Babanın adamları ne yapacaklarını şaşırırlar doğru Temel'e gidip:
    -"Afferim sana Temel şimdi gözümüze girdin" derler.
    -"Ehh be Temel iyi güzel de bu işi nasıl başardın?" diye sorarlar. Temel:
    -"Sormayın bre uşaklar" der.
    -"Millet Beraat Beraat diye tutturdu Müebbete çevirene kadar aklan karayı seçtim" der.

Bir gün Temel ile Dursun uçak ta gidiyorlarmış. Birden uçak arızalanmış ve denize düşmüs. Bunlar yüzerek bi adaya çıkmışlar.
    Oradaki kabile reisi
    - Sizi öldürmem gerek, bizim adetlerimiz böyle
    demiş.
    - Ama sizi affedicem fakat bi şartla
    demiş.
    - Şafaktan gün batımına kadar bana adadan 1000 çeşit meyve toplayıp geleceksiniz ancak öyle affederim sizi
    demiş.
    Bunlar sabah çıkmışlar akşama doğru Temel gelmiş.
    Reis
    - Olum ben sana 1000 çeşit meyve dedim sen bana 1000 tane erik getirmişsin ama seni affedebilirim bu 1000 tane eriği teker teker *ötüne sokacaksın.
    Temel başlamış sokmaya 1,10,100,999 derken birden gülmeye başlamış
    Reis
    - Ne oldu 1 tane kalmıştı
    demiş.
    Temel
    - Ne yapıyım karşıdan Dursunu gördüm 1000 tane karpuzla geliyor

Temel derede yıkanırken, köyün çocukları hınzırlık yapıp dere
    kenarında bıraktığı elbiselerini alıp kaçmışlar. Dereden çıkan Temel elbiselerini bulamayınca utancından elleriyle önünü kapayarak eve doğru koşmaya başlamış. Uzaktan çırılçıplak, koşarak geldiğini gören babası
    seslenmiş:
    "Ula Temel, ula benim salak uşağım, yüzünü kapasana, oni kim
    tanıyacak!!!"
    fikrabul

Saygınlık Gücü
    34

Temel, Fransız ve İngiliz'in bindikleri gemi batmış.

Temel, Fransız ve İngiliz'in bindikleri gemi batmış. Günlerce aç susuz kaldıktan sonra bir adaya çıkmışlar. Tam kurtulduk diye sevinirlerken bir dolu yamyamın baş uçlarında belirdiğini görmüşler. Yamyamların niyetinin kötü olduğunu gören kazazedeler :

- Ne olur bizi yemeyin, diye yalvarmışlar. Kral yamyam :

- Sizleri bir teste tabi tutacağız, en basarılı çıkanı affedeceğiz. Her birinizi birer kulübeye hapsedip birer maymun vereceğiz. Bir yıl sonunda en çok yavru maymun doğurtanınız kurtulacak, demiş.

Kulübeler hazırlanmış, maymunlar konulmuş, kapılar sıkıca kapatılmış. Hergün kapı altından yemekler gönderilmiş.

Birinci yılın sonunda kapıların açılma zamanı gelmiş.

İlk olarak Fransızın kapısı açılmış. Üç tane yavru maymun oradan oraya zıplıyor. Fransız pestili cıkmış bir durumda.

İkinci olarak İngilizin kapısı açılmış. O da harap durumda ama beş tane yavru doğurtmuş.

Son olarak Temel'in kulubesine giderken yamyam Hokomoko :

- Bu Türkler uçkurlarına çok düşkün millettir. Şimdi kapıyı açacağız en azından on yavru üzerimize atlayacak demis.

Kapı açılmış ama ne görsünler Temel bir köşede kös kös oturuyor. Temel'e verilen maymun harap durumda, ortada da sadece bir yavru var ama onun da bir gözü var bir gözü yok, kafası gövdesinden büyük, kısacası tam bir hilkat garibesi!

- Ne lan bu!, demiş Hokomoko...

Bir yılda doğurta doğurta sadece bunu mu doğurttun?
    - Ulan şabalaklar ler, demiş Temel.

Vermişsiniz yanlışlıkla erkek maymunu, bunu bulduduğunuza şükredin! Doğurtana kadar anam ağladı!

Saygınlık Gücü
    34

Savcı, morgdaki üç ceseti incelemek üzere gelmişti.
    Birinci ceset sırıtıyordu. Savcı nedenini sordu:
    - "Milli piyangoda büyük ikramiyeyi kazandı, sevincine dayanamadı, kalp krizi geçirdi ve öldü"
    dediler.
    Ikinci ceset de sırıtıyordu. Savcı sordu:
    - "Bu neden sırıtıyor?"
    - "Bunun da oğlu doğmuştu. Sevinçten kalbine yenik düştü"
    diye açıkladılar.
    Üçüncü ceset Temel'in kömür halindeki cesediydi. O da sırıtıyordu.
    - "Bu neden öldü?"
    diye sordu savcı.
    - "Efendim, buna yıldırım çarptı"
    dediler.
    - "Peki neden sırıtıyor?"
    - "Fotoğrafını çekiyorlar sanmış."

Temel, idris ve Dursun fizik dersindeler. Hoca sozlu yapmak icin Dursun'u kaldirmis.
    - Kalk bakalim Dursun. Sicak bir gunde arabanla gidiyorsun. Sicak bastirdi. Ne yaparsin?
    - Cami acarim, hocam.
    Hoca atlamis;
    - Hah iste, o camdan giren ruzgarin ivmesi nedir?
    Dursun'da yanit yok tabii. Oylece kalakalmis. Sifirini almis oturmus. Bu arada Temel fizikcinin lazlara gicik oldugunu bildiginden sira kendine gelecek diye korkmaya baslamis. Hoca bu kez,
    - Sen kalk bakalim, idris. deyince Temel iyice sinmis. Hoca,
    - Soyle bakalim idris. Sicak birgun ve arabanla gidiyorsun. Sicak bastirdi. Ne yaparsin?
    - Ceketimi cikaririm, hocam.
    - Daha sicak oldu.
    - Cami acarim, hocam.
    - Hah iste, o camdan giren ruzgarin ivmesi nedir?
    Idris de yanit verememis ve sifiri alip oturmus. Temel'i iyice bir telas almis. Hoca Temel'e donup,
    - Temel, kalk bakalim. Sicak birgun ve arabanla gidiyorsun. Sicak bastirdi. Ne yaparsin?
    - Ceketimi cikaririm, hocam.
    - Daha sicak oldu.
    - Gomlegimi cikaririm, hocam.
    - Daha da sicak oldu.
    - Pantolonumu cikaririm, hocam.
    - Oglum cok sicak oldu.
    - Atletimi cikaririm, hocam.
    - Oglum yaniyorsun sicaktan.
    - Donumu cikaririm, hocam.
    - Evladim, ter icinde kaldin.
    - Herseyimi cikaririm, hocam.
    - Sicak imanini gevretiyo yahu...
    - Hocam, bosuna ugrasma, anami da ..kseler acmam o camı...!!!

Titanik battığında üç kişi kurtulur. (İngiliz,Fransız ve Temel)İngiliz sadece golf sopasını, Fransız sadece golf topunu kurtarabilmiş. Bunların canları çok sıkılmış. Fransız
    - "Hadi golf oynayalım"
    demiş. İngiliz de katılmış. Temel de çok sevinmiş:
    - "Ama ben nasıl oynandığını bilmiyorum"
    deyince ,
    - "Çok kolay, sopa, top ve delik lazım"
    demişler. İngiliz:
    - "Bende sopa var."
    Fransız:
    - "Bende de top var."
    Temel:
    - "Ben oynameyrum."

Temel Dallas'taki kuzeni Dursun'u görmeye gitmiş. Dursun Temel'i havaalanında karşılamış. Beraberce dışarı çıkmışlar. Temel bir bakmış 10 metre boyunda bir limuzin! "Uyyy, amma da büyük bu, daa!" Dursun hafifçe gülmüş: "Temel'im burası Amerika! Burada her birşey büyük!"
    Yola çıkmışlar, Dursun'un çiftliğinin kapısından içeri girmişler. Git git bir türlü eve varmıyorlar. Temel şaşkınlık içinde: "Uyy, amma da büyük çiftlik daaa!" Dursun gene hafifçe gülmüş. "Temel'im burası Amerika! Burada her birşey büyük!"
    Neyse, akşam olmuş, yemek salonuna geçmisler. Salonun ortasinda kocaman bir masa. Bir ucunda Temel bir ucunda Dursun. Temel Dursun'u taa uzaktan zor seçiyor. "Uyy!" diye bağırmış: "amma büyük masa, daa!" Dursun'un sesi gelmiş "Temel'im burası Amerika! Burada her birşey büyük!"
    Yemekten sonra Temel'in tuvalete gitmesi gerekmiş. Dursun:
    - "Temelim, alt kata in, soldan üçüncü kapı" diye tarif etmiş. Temel alt kata inmiş ama sol yerine sağdan üçüncü kapıya girmiş. Orası evin havuzunun oldugu yermiş. Heryer karanlık olduğu için Temel elektrik düğmesini ararken havuza düşmüş. Can havliyle bağırmaya başlamış:
    - Sifonu çekmeyiiin!! Sifonu çekmeyiiin!

Temelin inegi hastalanmis.. Hangi veterinere götürmüsse bir türlü iyilesmemis.
    Temel biçare bir sekilde düsünürken ellerini açip ALLAH'a yalvarmis..
    -''Yarabbi sen inegimi iyi et, iyi edersen 15 gün oruç tutarim... ".
    Bu hayvan iki günden fazla yasamaz diyen veterinerlere ragmen inek iyilesmis..
    Bizim temel 15 gün oruç tutmus. 16.gün inek ölmüs.
    Temel ne yapacagini sasirmis.
    İnek ölü, havadan 15 gün tutulan oruç.....
    Ellerini açmis :
    -"Yarabbi sen saniyorsun ki Temel aptaldir, hiç itiraz kabul etmem, inegi kurbana sayar, tuttugum oruçlari da Ramazan'dan düserim hiç kusura bakma..'''

Temel ile Dursun Amerika'da itfaiye teskilatina girerler, yangin ihbari alinir. Çok katli bir binada kreste yangin çikmistir. itfaiyeci merdiveni çalismaz.
    Temel yukari çikar. Dursun asagida kalir. Temel asagida bekleyen
    Dursun'un kucagiina çocuklari atmaya baslar. Temel atar, Dursun tutar,kaldirima koyar.
    Bir çocuk, iki çocuk, üç çocuk, derken besinci zenci çocukdur..
    Temel birakir, Dursun yakalamak için kollarini açmaz. Çocuk paat yerde.
    Tekrar at, tut kenara koy, tut at kenara koy. Temel yine zenci çocuk atar. Dursun yine tutmaz. Çocuk paat gene yerde..
    Dursun yukari bagirir: "Yanıkları atma! yanıkları atma!"

Saygınlık Gücü
    34

TEMEL VE BUSH

Temel, Amerikanin durduk yerde Irak`a saldirmasindan rahatsiz olmuştur.
    Bir yolunu bulup başkan Bush`a telefon eder:
    "Alooo! Ben, Temel olarak size savaş açayrum haberunuz olsun!"
    Bush, gülerek yanıtlar:"Hehehe...kac kisilik bir ordun var ki?"Temel düsünür:"Hmmm...kayinpirader Idrus, halaogli Tursun, kaavedeki arkadaslar..." ve yanit verir: "9 kisidur daa!"
    Bush icinden kis kis güler ve ciddi olmaya calisarak:
    "Temel bey, sizin 9 kisilik ordunuza karsilik Amerikan ordusu tam 2 milyon askerden olusmaktadir!" der.>>"Hmmm..." der Temel:"Sizu pir süre sonra arayacagum."
    Aradan birkac gün gecer ve Temel, Bush`u yeniden arar:
    "Baskan, savas ilanimuz gecerlidur. Bir miktar ekipman hazirladuk size karsi!"
    Bush, ilgiyle sorar:"Neymis bunlar?" "Hacan, bizim Tursun`un tiraktörü, benim cakaralmaz tüfek bi de kavedeki arkadaslardan birinin bicerdöveri..."
    Bush güler:"Iyi ama benim tam 150 bin tankim, 30 bin ucagim ve 10 bin askeri gemim var! Haaa, ayrica bu arada askerlerimizin sayisi da 3 milyon oldu!"
    Temel yeni gelisme karsisinda biraz sıkılmıştır:"Tamam, bir müddet sonra sizu yeniden arayacagum."
    Birkac hafta sonra Temel, Bush`u yeniden arar:"Başkan, savaş ilanumuzu ceri alayrum."
    Bush merakla sorar:"Neden?"
    Temel, moralsiz bicimde yanitlar:
    "Cenevre anlasmasinu incelemisuzdur. 3 milyon savas esirini barinduracak yerimuz yohtur!"

UFAK YANLIŞLIK
    İki kulağı da yanmış olan Temel?e hastanede;
    -Nasıl oldu da iki kulağınız birden yandı diye sordular. Temel :
    -Pantolonumu ütülerken telefon çaldu. Saskunlukla telefon ahizesü diye ütüyü kulaguma cötürdüm.
    -Ya öbür kulaginiz ?
    -Onu da telefonla ambülans çağırmak için, kulagima ütü cötürdügümde yaktum onu da !..

BEN ÖLMÜŞÜM
    Temel,nasıl oldu ise bir Yeşilay konferansına gitti. Konuşmacı " İçilen her kadeh, insanın ömrünü yarım saat kısaltır " deyince " Eyvaaaah " diye bağırdı. Çevredekiler.
    - Ne oldu diye sorunca;Temel :
    - Taha ne olsun, hesap ettüm pen ölelü yirmi yil olmus da ! Daha ne olsun.

AZRAİL
    Azrail Temel’in canını almak için gelir. Temel'se Azrail'den kurtulmak için hemen bir çare bulur.

İşaret parmağını ağzına sokar ve "aguk guguk" sesleri çıkartarak bebek taklidi yapar.

Azrail durumu anlayıp Temel’in oyununu bozmak istemez ve gider.

Azrail ertesi gün Temel’i almak için geldiğinde Temel’in kendisine bir emzik bile aldığını ve yerlerde emeklediğini görür ve Temel’e seslenir:

- Temel, gel attaaaa gideceğiz...

Saygınlık Gücü
    10

temel bir gün hastaneye gitmiş. bir bakmış ki köşede bir adamcağız hüngür hüngür ağlıyor.
    Temel sormuş:
    - Ula uşağum niye ağlayısun?
    Adam elindeki dört parmağı göstererek
    - Kan tahlili yaptırmaya geldim parmağımı kestiler
    demiş.
    Bu sefer Temel ağlamaya başlamış adam sormuş
    - Peki sen niye ağlıyorsun?
    Temel de
    - Ula uşağum ben de buraya idrar tahlili yaptırmaya geldum

buna bayıldım:D:D:D